Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jestli to bolí, není to láska; Chuck Spezzano

30. 7. 2011

 Můj partner tu není od toho, aby uspokojoval moje potřeby   

Na počátku vztahu častokrát zažíváme velké blaho. Máme dojem, že tento vztah vznikl na zakázku přímo v nebi - konečně jsme našli člověka, který uspokojí všechny naše potřeby! A pokud to neudělá, usoudíme, že tento vztah pochází z pekla.   

Jedním z největších omylů, jichž se dopouštíme, je přesvědčení, že náš partner je tu proto, aby se o nás staral, aby byl naším nejmilejším tatínečkem, naší zlatou maminkou. Očekávání, že by partner měl uspokojovat naše potřeby, však ve skutečnosti vztah brzdí, protože ať už partner naše potřeby naplňuje či nikoliv, začneme obviňovat partnera pokaždé, když je nám mizerně. Vždycky, když není nějaká naše potřeba uspokojena, domníváme se, že partner se musí obětovat, aby se o nás postaral. Náš partner nemůže nikdy zvítězit. Ale to není smyslem vztahu.

Smyslem vztahu je štěstí, a štěstí se nerodí z toho, že by náš partner měl uspokojovat naše potřeby. Štěstí pramení z naší schopnosti navázat kontakt, dávat a přijímat a překlenovat rozdíly ta, aby v našem vztahu vznikl soulad dávající vznik novému stupni důvěry. 

 * * * 

Jestli máš pocit, že nejsi šťastný, zkus se dnes podívat na svůj postoj k partnerovi. Pokud se ti zdá, že partner je tu od toho, aby uspokojoval tvoje potřeby, najdi v sobě ochotu tento názor změnit. Buď ochoten pochopit, že tvůj partner je tady, aby tvořil spolu s tebou, abyste spolu navazovali kontakt, komunikovali, abyste společně, ruku v ruce, kráčeli vpřed a léčili se, dokud nezačnete být zcela šťastní.


 * * * * * * * * * * * * * * * * * *

 

21939_268445181558_170453996558_3474016_7095081_n.jpg

 

Když můj vztah stagnuje, bojím se, co by se stalo, kdyby se pohnul  

Každou sféru vztahu, kde stagnujeme a nic nepřijímáme, lze popsat jako oblast, v níž se ve skutečnosti bojíme přijímat. Máme tuto oblast pod kontrolou a před okolím ji skrýváme. Možná obviňujeme partnera, že nám v této sféře nic nedává. Jádro věci je však jinde: to my se bojíme přijímat, bojíme se, co by se stalo, kdyby se náš vztah uvolnil a pohnul se kupředu.  

 * * *

Dnes prozkoumej oblast, v níž podle tebe vztah stagnuje, a pouvažuj o tom, co se možná bojíš přijímat. Co by se stalo, kdyby se tato část tvého vztahu uvolnila? Jaké představy o sobě a jakého chování by ses musel zříci? Jaké pocity by už nebyly pravdivé, takže bys je byl nucen zavrhnout? Polož si otázku: "Jaký smysl má, abych toto neměl?" Máš strach, že kdybys v této oblasti nedostával, nemohl by sis věřit? Máš strach, že by tě zdrtilo, jak dobré by to mohlo být? Máš strach, že bys nedůvěřoval své vlastní celistvosti? Nebrání ti v přijímání provinilost či pocit, že za nic nestojíš?

V srdci tohoto spiknutí stojíš ty sám, takže ty sám máš moc proměnit všechny oblasti, kde vztah stagnuje. Přestaň se snažit mít vše pod kontrolou, aby mohl přijímat to, co tě osvobodí a posune tvůj vztah vpřed. Mohl by se uvolnit právě díky tvé ochotě přestat mít vše pod kontrolou. 

 

* * * * * * * * * * * * * * * * * *

 

 

 

 
 

 


Poslední fotografieArchiv

Kalendář
<< srpen / 2019 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 208872
Měsíc: 2492
Den: 38