Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nebezpečné látky v kosmetice aneb Co se skrývá ve vaší koupelně?

26. 8. 2011

Koupelna je rájem odpočinku a relaxace. Nejen pro vás ale i pro vaše děti. Určitě vás však nenapadlo, že možná obsahuje nejvíc nebezpečných látek nacházejících se ve vašem bytě. Které to jsou a jak je poznat?

Co vlastně obsahuje Vaše kosmetika?

Červená, jasně zelená, růžová a všechny nádherně voní. Řeč je o lahvičkách a kelímcích s krémy, šampony, kondicionéry, deodoranty a pěnami do koupele. Používáte je každý den. Mnohdy několik přípravků ihned ráno, než se vypravíte do práce. Průměrně použijeme denně 9 přípravků péče o tělo, které obsahují zhruba 126 chemických složek.

Ať už je koupíte v drogerii či lékárně, většina z nich bude obsahovat mnoho chemických látek, které nejsou vašemu tělu vlastní. Některé z nich jsou i jedovaté a poškozující zdraví.

A proto je dobré vědět, které z nich to jsou a umět se jich vyvarovat. Málokdo bude vědět, co znamená složka jako je diethanolamine, isopropyl myristate, sodium lauryl sulfát či propylen glykol. Pokud by vám však někdo řekl, abyste je zkonzumovali, pravděpodobně byste se zdráhali. Pokud si je však aplikujete na kůži, je to skoro to samé.

 

k-kosmetika.jpg

 

 

Co je na kůži, vstřebává se do těla

Každý známe nikotinové či hormonální antikoncepční náplasti a jak vlastně fungují. Přípravky tělové hygieny, dekorativní kosmetika a vlasové přípravky se vstřebávají do organismu úplně stejným způsobem. Co je na kůži, to se počítá. Ať už je to kvalitní přírodní složka, či jedovatý formaldehyd či paraben. Až zkontrolujete látky obsahující váš oblíbený pleťový krém, zapřemýšlejte, zda byste snědli jídlo, které by tyto látky mělo v seznamu složek. Pokud by vaše odpověď zněla NE, proč byste je měli aplikovat na kůži?

Ropa v kosmetice?
Možná si říkáte, že to je pořádná hloupost. Jak by mohla být ropa součástí kosmetiky, kterou denně používáte? Samozřejmě, na kelímku vašeho oblíbeného krému není ve složení uvedeno slovíčko "ropa".

Pokud tam ale objevíte složku s názvem minerální olej (mineral oil) nebo parafín (Paraffinum Liquidum) či složku Petrolatum, vězte, že se tam ropa v určité formě nachází .

Rovněž zbystřete pozornost, pokud objevíte vazelínu nebo "Propylene Glycol", což je také ropný derivát a měl by zajišťovat zvlhčování pokožky. Tyto látky mají svůj základ v ropě. Používají se i v drahých krémech a jiných kosmetických výrobcích, které si denně na sebe "dáváme" s dobrým pocitem a s vírou, že prospějí naší pokožce, vlasům, jednoduše, že nás udělají krásnějšími.

kosmetika08-levy.jpg

 

Škodí!
Jenže ropa v kosmetice (v různé formě) není zrovna tím nejlepším prostředkem pro naši krásu.

Například minerální oleje způsobují často ucpávání pórů, a tím pádem vedou ke vzniku nečistot na pleti.

Propylenglykol (nebo Propylene Glycol) se používá jako zvlhčovadlo v kosmetice. Tuto látku byste našli kromě kosmetiky například i v brzdové kapalině či nemrznoucí směsi.
Ropa a její deriváty naší pokožce škodí, a proto je dobré vybírat si kosmetiku skutečně opatrně. Neustále se dělají nové a nové výzkumy, které dokazují, že syntetické látky v kosmetických přípravcích (včetně ropných derivátů), mohou mít velmi negativní dopad na naše zdraví.

Nejde jen o kožní alergie a ekzémy, ale i o vážnější poškození zdraví (škodlivý vliv na játra či ledviny, endokrinní a reprodukční systém a další).

leaves.jpg  
 

 


Poslední fotografieArchiv

Kalendář
<< říjen / 2020 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 242927
Měsíc: 1408
Den: 48