Jdi na obsah Jdi na menu
 


Změna láskou

23. 1. 2012

“ Někteří lidé jsou zlí, protože nemají rádi sami sebe. Jiní se chovají nepříjemně, protože si toho v minulosti hodně vytrpěli a chtějí, aby za to celý svět pykal. Někteří zase proto, že je někdo zradil a myslí si, že nepřátelským chováním se ochrání. Někdo se v lidech natolik zklamal, že své srdce uzavře okolnímu světu s tím, že když o nikoho nebude nic očekávat, vyhne se tak dalším zklamáním. Někdo je sobec, protože je přesvědčen, že celý svět je sobecký, a myslí si, že bude šťastnější, když před sebe ostatní nepustí.

Ale pro všechny tyto lidi platí, že když je budeme mít rádi, překvapíme je, protože to nečekají. Ostatně pro většinu z nich to bude natolik nenormální, že tomu zpočátku odmítnou uvěřit. Pokud však vytrváme a dokážeme jim, třeba nezištným chováním, že to myslíme upřímně, jejich pohled na svět a potažmo také na jejich vztah k nám se radikálně změní.

Zdá se to těžké?

Pomůže nám, když si uvědomíme další věc, která takový druh lidí spojuje, a totiž že za každým z jejich činů se přese všechno skrývá dobrý úmysl. Věří, že dělají to nejlepší, ba dokonce to jediné, co mohou udělat. Proto ačkoliv k jejich činům můžeme mít výhrady, pohnutky jejch chování jsou často pochopitelné.

Když chce mít člověk takovou osobu rád, musí si ji oddělit od jejich činů. Řekněme si, že ačkoliv je její chování zavrženíhodné, někde uvnitř, často velmi hluboko a často bez vlastního vědomí, skrývá se něco dobrého. Pokud se nám podaří tento kousek dobra zachytit a mít tak toho člověka rád, pomůžeme jemu samotnému, aby se s touto malou částí svého já spojil.

Láska je nejlepší způsob, jak docílit u druhého člověka změny. Když k někomu přistupujeme vyčítavě a kritizujeme ho za jeho činy, dotlačíme ho k tomu, aby se ve svém postoji utvrdil a našim argumentům uzavřel. Bude se cítit zavrhován a zavrhne proto také to, co mu budeme říkat.

Pokud k němu naopak budeme přistupovat s přesvědčením, že ačkoliv udělal nebo řekl něco hrozného, v jádru je to dobrý člověk a myslel to dobře, uvolní se a otevře se našim názorům. Pouze tak mu dáme šanci, aby se změnil.“

1245594222_1_300.jpg

Muž, který chtěl být šťastný, Laurent Gounelle

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 

 


Poslední fotografieArchiv

Kalendář
<< srpen / 2019 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 208872
Měsíc: 2492
Den: 38