Jdi na obsah Jdi na menu
 


Manželství...Každý den se musíte rozhodnout, že budete svého partnera milovat.

8. 1. 2012

Nevěsta s ženichem se postaví před oltář a slovem ,,ano´´ potvrdí řadu slibů. ,,Ve všem dobrém i zlém´´. Může to znít jinak,ale je to slib. To je jádrem manželství – slib,  že zůstaneme celý život spolu. Řečeno jazykem Bible se dva lidé stanou jedním tělem. Byli jste spojeni slibem, který jste učinili.

Slib máte právě v těžkých dobách, kdy se ona utápí v citových výlevech, když on má pivní mozol, kdy někdejší vášeň skomírá a uhasíná. Slibu se držíte i ve chvíli, kdy se Vám vůbec nechce.

Deset závazků

Co však tento manželský závazek zahrnuje? Jen  to, že manželé zůstanou spolu? Možná znáte nějaké páry, které vláčejí těžkou káru nenávistného manželství čistě jen proto, že rozvod považují za nepřijatelnou volbu. Cením si jejich přesvědčení a souhlasím s nim,ale manželství musí být lepší.

Manželský závazek nepochybně zahrnuje sexuální čistotu. Nemůžete partnera podvádět a zároveň být v manželství poctiví, to je navýsost jasné. Ale i tady jde o víc. Patří sem i to, že si nebudu číst noviny, když si potřebuješ povídat, nebudu si povídat s matkou o soukromých věcech v našem vztahu, nebudu Tě ponižovat před dětmi.

Závazek první . Budeme se každý den rozhodovat pro lásku, i kdyby se nám život někde jinde zdál jednodušší.

Z výzkumu vyplývá, že lidé žijící v manželství jsou nejšťastnější a nejzdravější lidé na zemi. Aby to fungovalo, je třeba píle a nasazení. Ale když to šlape, pak to opravdu stojí za to.

Každý den se musíte rozhodnout, že budete svého partnera milovat.  KAŽDÝ DEN.

Každý den na Vaše smysly útočí miliony podnětů, které propagují život mimo manželství, život naplněný sexem, sobecký život. Nenechte se odlákat od svého manželského závazku. Nezahrávejte si s pokušením.

Závazek druhý. Budeme si jeden druhého vážit jako Božího daru.

Na svém snubním prstenu mám vyrytou krásnou větu: ,,Jsi mým největším požehnáním´´

To cítím k Sande a totéž ona vůči mě. Předpokládám, že tato slova se postupně vrývají do mého prsteníčku, ale každopádně jsou vyryta v mém srdci.

Závazek třetí. Budeme rychle odpouštět a nebudeme hromadit zášť.

Odpuštění neznamená, že se všechno automaticky vyřeší a smaže. Je to skvělý začátek, ale plné narovnání věci bude možná potřebovat nějaký čas. Odpuštění zlepší vztahy, ale nenapraví všechno. Umožní nám začít napravovat škody. Manželé, kteří se ten den objímají v mé pracovně, udělali obrovský první krok, ale mnoho dalších kroků bylo teprve před nimi.

Musíme druhým odpouštět, protože sami odpuštění potřebujeme. Jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá, a to v manželství platí dvojnásob. Když budete lpět na své zášti, udusíte manželství. Chopte se příležitosti nechat zášť plavat a užit si svobody.

Závazek čtvrtý. Uděláme si čas jeden na druhého.

Všichni máme stejné množství času. Jde jen o to, jak s ním naložíme. Jistě. Žijeme v uspěchaném světě, Máme tisíce věcí na práci. Ale nedovolte, aby se Vám manželský partner v tom frmolu ztratil. Potřebujete si na sebe udělat čas.

Sám trávím mnoho dnů na cestách. Ale díky moderní technologii můžete být stále ve styku, i když jste na druhém konci světa. Mobilní telefony, internet, FedEx zmenšily svět, takže dnes není tak těžké dát své rodině znát, jak Vám na nich záleží, i když jste zrovna někde hodně daleko. I když Vás zaměstnání odvádí mimo domov, musíte se naučit, jak se podílet na životech rodiny. Někdy je ale potřeba se zamyslet nad svou náročnou prací a položit si otázku, zda vám ta práce stojí za to, abyste jí obětovali manželství.

Závazek pátý. Budeme každý den hovořit o svých myšlenkách a pocitech.

Každé manželství potřebuje vysoké dávky vitamínu C – communication – tedy komunikaci. Musíte spolu hovořit každý den.

 7727b153bf_68652834_o2.jpg

Závazek šestý. Budeme jeden druhému prokazovat úctu jak na veřejnosti, tak v soukromí, vyhneme se ponižování, sobeckým požadavkům a urážlivým slovům.

Mluvit o druhém na veřejnosti hezky je projevem opravdové úcty. Musíte si každý den povídat o svém životě, aby se věci nenafoukly do bodu,kdy dojde k výbuchu. Pokud k tomu přeci jen dojde, jemně problém odlehčete budujícími a láskyplnými slovy.

Závazek sedmý. Budeme se snažit porozumět druhému a jeho potřebám, i těm nevyjádřeným.

 b1a5911c19_76885046_o2.jpg

Závazek osmý. Uděláme, co je v našich silách, aby naše manželství mělo pozitivní vliv na lidi okolo nás.

Vy jste vzorem. Pokud máte děti, pozorují Vás ostřížím znakem a ukládají si vaše jednání v mysli. Co se od vás naučí o lásce, o závazcích, o manželství?

Když slyší, že jejich rodiče mluví o manželství i o sobě navzájem pozitivně, motivuje je to k přijetí těchto pozitivních vzorů.

Silná manželství jsou inspirací pro další páry. Můžete být pro druhé povzbuzením, aniž byste o tom věděli.

Závazek devátý. Budeme se jeden za druhého modlit a podporovat se v duchovním růstu.

Modlete se společně. Zvykněte si společně modlit. Před večeří, před spaním, po telefonu během dne. Nemusí to být dlouhá modlitba, ale zvykněte si stýkat se s Bohem jako pár. Klíč je v jednoduchosti. Povzbuzujte se. Najděte způsob, jak svého partnera povzbuzovat v práci, službě, duchovním životě. Pokud jste si u něj povšimli větší trpělivosti, pokory nebo radosti, řekněte to!

Mějte zájem jeden o druhého a povzbuzujte se k lásce – říká Bible. Pobídněte partnera, aby vyzkoušel nějaké nové věci, aby se chopil určitých duchovních možností, aby se cíleněji věnoval svému duchovnímu růstu. A očekávejte totéž od svého partnera. Dejte mu svobodu být tím, kým chce.

Povzbuzujte se, pobízejte,ale nechte prostor pro růst.

Závazek desátý. Budeme ctít Boha a jeden druhého svými myšlenkami, slovy a činy.

Miluj Boha vším,co máš. Srdce, mysl, síla, duše – zabal to vše do balíčku a pošli jeho směrem. Celý svůj život, každý jeho aspekt žij v oddanosti tomu,kdo Tě stvořil.

Jednej se všemi se stejnou úctou, jakou bys chtěl pro sebe.

Dva se stanou jedním tělem, to je ten příběh. Žena je druhou polovinou muže. Potřebujeme se navzájem. Přestaňme bojovat a naučme se sloužit. Objevme veškerá požehnání, které pro nás Bůh má. Potom budeme skutečnými páry zaslíbení.

 1387960338_145b431c7d.jpg

Sex začíná v kuchyni – Kevin Leman

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 

 


Poslední fotografieArchiv

Kalendář
<< srpen / 2019 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 208871
Měsíc: 2491
Den: 37